Kalendarium

Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1125877
  • Do końca roku: 232 dni
  • Do wakacji: 39 dni

Kartka z kalendarza

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI PRZEDSZKOLNEJ

 

SCENARIUSZ  XVI  PRZEDSZKOLNEGO KONKURSU

„WAKACYJNE PAMIĄTKI PRZEDSZKOLAKÓW 2018 ”

 

Prowadząca EWA KITA 

UCZESTNICY –  Pszczółki,Misie, Biedroneczki, Motylki,Krasnoludki,

 

MIEJSCE ZAJĘĆ: sala przedszkolna

Dobre praktyki  – Poznajemy nasz kraj.

Cele ogólne:

  • Poznanie przygód Pirata Samsarabama;
  • Poznawanie wybranych krajobrazów Polski (morze, gór , jezioro, las)
  • oraz fauny i flory omawianych środowisk;
  • Rozpoznawanie rekwizytów i nazywanie ich oraz zwrócenie uwagi
  • na cechy charakterystyczne dla danego krajobrazu;
  • Tworzenie krótkich ustnych wypowiedzi na temat wakacji;
  • Rozwijanie sprawności i wyobraźni ruchowej poprzez etiudy pantomimiczne;
  • Rozwijanie aparatu artykulacyjnego poprzez ćwiczenia dźwiękonaśladowcze;

Metody i techniki: pokaz, ćwiczenia praktyczne, ćwiczenia i zabawy ruchowe,

 Formy pracy: • zbiorowa jednolita (w tym w małych grupach),

W dniach poprzedzających konkurs nauczyciel prosił dzieci o przyniesienie pamiątek

z wakacji, które zostały zaprezentowane w holu przedszkolnym.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

1. Powitanie.  

Serdecznie witam wszystkie dzieci na uroczystości podsumowującej

konkurs „ Wakacyjne pamiątki przedszkolaków 2018”.

Chciałabym  wspólnie z wami powrócić myślami do wakacyjnych przeżyć

i razem powspominać te piękne i radosne chwile.

 

2.Piosenka powitalna „ Powitajmy się paluszkami.”

Dzieci ustawiają się w kole i wykonują polecenia nauczyciela, np.:

• Dzieci, które były na wsi podczas wakacji, stają na prawej nodze.

• Dzieci, które były nad morzem, kucają.

• Dzieci , które były w górach, stają na palcach.

•Dzieci , które były  nad jeziorem, podnoszą lewą rękę do góry.

•Dzieci , które spędzały wakacje w domu, podskakują.

Każda czynność jest przerywana na znak nauczyciela.

 

3. Zapraszam Was w 4 różne regiony Polski .

Posłuchamy dźwięków,

które pomogą wam rozpoznać nasze piękne krainy.

 

Las. Prezentacja dźwięku- szumu lasu. Rozpoznanie krajobrazu leśnego.

Odszukanie na mapie Polski obszarów leśnych. 

Odp. na pyt.: Z czym się kojarzy las, co można tam robić, jak należy się tam zachować?

Zabawa  pantomimiczna : zbieranie grzybków.

 

Morze.  Prezentacja odgłosów związanych z morzem(fale, mewy, syrena statku).

Odszukanie ma mapie gdzie znajduje się morze.

Rozmowa z dziećmi na temat morza, jak można nad morzem spędzać czas,

jakie zwierzęta można spotkać w morzu itp.
Zabawa ruchowa - „Fale morskie”

 Jezioro.  Prezentacja odgłosów związanych z jeziorem(plusk wody, żaby,

dzikie kaczki, motorówka). Wskazanie na mapie, gdzie znajdują się największe

jeziora w Polsce.

Zabawa ruchowa- „Wędkowanie”-

 

Góry.  Wysłuchanie efektów dźwiękowych związanych z górami ( wiatr, ptaki, potok, owce).  Powiązanie przez dzieci tych dźwięków z krainą geograficzną.  Zapoznanie z życiem w górach- odwołanie się do doświadczeń dzieci- Jakie zwierzęta można spotkać w górach? Jak można spędzać czas w górach?

 Zabawa ruchowa – Wspinaczka górska”

  1. Wakacje nauczyciela – „ Moje wakacje”
  • TATRY
  • LASY ROZTOCZA
  • MORZE BAŁTYCKIE
  • SPACER MORSKĄ PLAŻĄ, 
  • WYŁOWIENIE BUTELKI – LIST OD PIRATA SAMSARABAMA

Drogie dzieci.

Witam Was bardzo serdecznie, nazywam się Pirat Samsarabam. Dawno, dawno temu

pływałem po morzach i oceanach na swoim wspaniałym, ogromnym statku

„ Czarny Huragan”. Przeżyłem wiele tajemniczych, morskich przygód.

O jednej z nich chciałbym Wam opowiedzieć, jednak musicie mnie odnaleźć.

Oto moje tajemnicze zaklęcie dzięki któremu mnie odszukacie – uwaga powtarzajcie za panią:

„Czarna chmura, czarny deszcz

dojdziesz do mnie jeśli chcesz:

siedem kroków najpierw w przód,

potem siedem kroków w tył

Tra la, la, tra la, la  i już każdy drogę zna.X2

Potem ręce weź pod bok, podskocz 7 razy hop

Hop. hop. hop. Jaki łatwy ten podskok.  X2

Do kolegi odwróć się podaj ręce albo dwie.

Tra la, la, tra la, la  i już każdy drogę zna.X2”

DO ZOBACZENIA  - PIRAT SAMSARABAM

  1. SIEDMIOKROCZEK – szukanie pirata
  2. Opis i pokaz stroju i eksponatów  pirata ( strój, statek piracki,
  3. skrzynia skarbów, dukaty, luneta itp.)
  4. Opowieść o Piracie Samsarabamie i jego przygodach.

 

ZABAWA INSCENIZOWANA

  • OGLĄDANIE MAPY PIRACKIEJ
  • ABY WYPŁYNĄĆ W REJS .
  • SKŁADANIE PAPIEROWEJ ŁÓDKI.
  • PIRAT WYPŁYWA W REJS DO AFRYKI

PRZYGODA W AFRYCE  - Zabawa  rytmiczno  – ruchowa „Krokodylek”

 

Daleko, gdzieś w Afryce, ( daszek z dłoni na czole)

  gdzie płynie rzeka Nil ( fale rączkami)
Tam mały krokodylek  ( dłońmi pokazujemy małą odległość)

ze swym tatą  był. ( dłońmi pokazujemy wielką odległość)
Tam sobie tak pływali,  ( pływamy)

tam sobie tak hasali ( podskoki)

Poznali śmieszną małpkę  i razem tańcowali( wspólny taniec)

 

  • TANIEC – „PODAJMY SIBIE RĄCZKI” ,
  • WIERSZYK – „MURZYNEK BABMO”

 

PRZYGODA NA OCEANIE

  • ZABAWA REJS – BURZA ( wykorzystanie instrumentów)
  • PIRAT W KAMIZELCE DOPŁYNĄŁ DO GDAŃSKA I TAM POZOSTAŁ.
  • JAK BĘDZIECIE W GDAŃSKU POSZUKAJCIE GO.
  1.  Nauczyciel prosi o zaprezentowanie przyniesionych pamiątek z wakacji.
  • Dzieci opowiadają, jak spędziły wakacje i prezentują pamiątki.
  1. Rozdanie nagród dla dzieci, które uczestniczyły w konkursie.
  2. Podziękowanie – rozejście do sal przy piosence „ Jedzie pociąg”.