Wtorek, 2024-05-21

PROCEDURA KONTAKTÓW Z RODZICAMI

W PRZEDSZKOLU

Podstawa prawna:

· Ustawa z dnia 7 października 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 2572 z późno zm.).

· Rozporządzenie MENiS z dnia 26 lutego 2002 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół
( Dz. U. Nr 51, poz. 458, z późno zm.).

· Statut Przedszkola Samorządowego w Szczebrzeszynie

Cel procedury

Niniejsza procedura ma na celu ułatwienie wzajemnych kontaktów nauczycieli
z rodzicami/opiekunami oraz uwzględnienia ich w działalności wychowawczej przedszkola.

Zakres procedury

Ułatwienie wzajemnych kontaktów pracowników przedszkola z rodzicami/opiekunami oraz współuczestniczenie rodziców/opiekunów w życiu przedszkola.

Uczestnicy postępowania – zakres odpowiedzialności

1. Dyrektor:

· planuje organizację pracy przedszkola (zasady, specyfikę, prawne uregulowania),

· odpowiada za prawidłową organizację przepływu informacji przedszkola.

2. Nauczyciele:

· planują organizację pracy w grupie,

· przestrzegają harmonogramu spotkań z rodzicami,

· udzielają informacji o dziecku (postępy edukacyjne, trudności dydaktyczno-wychowawcze, zamierzenia dydaktyczno- wychowawcze),

· dbają o prawidłową organizację przepływu informacji.

3. Rodzice (opiekunowie prawni):

· mają obowiązek uczestniczyć w zebraniach grupowych i spotkaniach oraz na bieżąco śledzić ogłoszenia i komunikaty

maja prawo do uzyskiwania informacji o sukcesach, zachowaniu, postępach
i trudnościach swojego dziecka.

Opis procedury

1. Kontakty rodziców/opiekunów z nauczycielami przebiegają według ustalonego
i podanego na początku roku szkolnego harmonogramu, uwzględniającego:

1) zebrania z rodzicami,

2) comiesięczne spotkania indywidualne.

2. Rodzice/opiekunowie mają możliwość kontaktów dodatkowych, poza ustalonym harmonogramem, w miarę potrzeb wynikających z aktualnych sytuacji, ale powinny one odbywać się po uprzednim ustaleniu z nauczycielem terminu i miejsca takiego spotkania.

3. Miejscem kontaktów nauczycieli z rodzicami może być jedynie przedszkole. Nauczyciele przeprowadzają rozmowy z rodzicami tylko w danym pomieszczeniu, a nie na korytarzu.

4. W sytuacjach uzasadnionych wychowawczo nauczyciel organizuje spotkanie indywidualne z rodzicami/opiekunami w uzgodnionym miejscu i terminie, poza ustalonym harmonogramem.

5. Kontakty mogą mieć charakter osobisty, nauczyciele udzielają też telefonicznych informacji o dzieciach.

6. Obecność rodziców/opiekunów na zebraniach ogólnych potwierdzana jest ich podpisem na zbiorczej liście obecności dla danej grupy.

7. Nie dopuszcza się rozmów nauczycieli z rodzicami/opiekunami i udzielania informacji
o dziecku w czasie trwania zajęć lub sprawowania opieki nad dziećmi.

8. Wszelkie uwagi i wnioski dotyczące pracy przedszkola kierowane są przez rodziców/opiekunów kolejno do:

1) nauczyciela,

2) dyrektora przedszkola,

3) rady pedagogicznej,

4) organu nadzorującego przedszkole.

9. Rodzice/opiekunowie wspólnie z nauczycielami przestrzegają przyjętą procedurę w trosce o poprawność kontaktów, ich rzetelność i zadowalający poziom współpracy przedszkola
z rodzicami.

10. Procedura kontaktów z rodzicami wchodzi w życie z dniem podpisania.