Poniedziałek, 2024-05-13

Imieniny: Agnieszki, Magdaleny

BAJKA pt ,, PRZYGODY ŻÓŁWIA HUBERTA,,

Bajki - pomagajki - czyli o mocy bajek terapeutycznych

Bajki to utwory najbliższe dziecku, można powiedzieć, że towarzyszą mu niemalże od pierwszych chwil życia. Każda bajka wzbogaca doświadczenia i wyobraźnię dziecka, ukazuje inne wzorce myślenia. Można zatem powiedzieć, że każde bajkowe opowiadanie to pewnego rodzaju antidotum na trudną dla dziecka sytuację, czy jakiś problem. To właśnie literatura ma olbrzymi udział w rozwoju osobowości, tworzeniu zasobów osobistych, kompensuje wszelkie niedostatki w zaspokojeniu potrzeb, pomaga utrzymywać równowagę emocjonalną, a także chroni przed negatywnymi emocjami, smutkiem, żalem, lękiem, gniewem, uczy nowych zachowań i daje wzorce osobowe. Biblioterapia ma zatem za zadanie wzmocnienie i wzbogacenie zasobów dziecka, po to aby potrafiło ono radzić sobie z trudnościami.
Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Najmłodsi czytelnicy mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.

"Przygody Żółwia Huberta"

Poznaliśmy kolejną bajkę w ramach projektu edukacyjno-czytelniczego "Bajki pomagajki czyli o magicznej mocy bajkoteriapii." Bohaterem bajki był żółw Huber, który bał się gryzoni. Po przeczytanej bajce opowiedzieliśmy sobie o swoich lękach przed różnymi zwierzętami i staraliśmy się wymyślić różne sposoby na oswojenie tych lęków. Na zakończenie zajęć wykonaliśmy pracę plastyczną.