Piątek, 2024-05-10

Imieniny: Antoniny, Izydory

Zabawy wyciszające agresję

Oto kilka przykładów zabaw wyciszające agresję.

Zabawa pt.: „ Słone ciasto”

Zasady: z masy solnej lub plasteliny dzieci ugniatają ciasto. Z ciasta wykonują okropne, wykrzywione złością  twarze. Po wysuszeniu malują na kolorowo.

Cel: odreagowanie złości w trakcie gniecenia i formowania.

Zabawa pt.: „Lusterko”

Zasady: dziecko przeglądając się w lusterku opowiada, co widzi – np. twarz zagniewaną, smutną, złą, radosną, itp. Następnie stara się omówić swoje uczucia i ich powody.

Cel: kształcenie umiejętności określania swoich uczuć i przyczyn ich występowania.

Zabawa pt.: „Kapelusz”

Zasady: w wyznaczonym miejscu leży kapelusz z napisem – Zwróć na mnie uwagę- Dziecko zakłada go, gdy chce nam przekazać swoje uczucia, których doznaje i o których chce nam opowiedzieć.

Cel: wyrabianie umiejętności odpowiedniego zwracania uwagi na swoją osobę, kiedy pragniemy podzielić się swoimi uczuciami.

Zabawa pt.: ”Okulary realisty”

Zasady: dziecko zakłada zabawnie udekorowane okulary, w trudnych dla niego momentach. Okulary sprawiają, że po ich założeniu znika złość, gniew, smutek.

Cel: wyrabianie umiejętności spojrzenia na dany problem z dystansu, w sposób bardziej optymistyczny.

Ponadto można wykorzystać wspólne czytanie.

Podczas lektury zadajemy dzieciom pytania typu: Co byś czuła na miejscu bohatera? (to nauka empatii), Co myślisz o tym? Jak ty byś postąpił? Uważnie słuchamy odpowiedzi dzieci.

W ten sposób dziecko uczy się  analizować, a rodzice mogą poznać sposób myślenia dziecka o świecie i ocenić jego umiejętności interpretowania i wyciągania wniosków.

Bardzo polecane są również wszelkie działanie twórcze, np. rysowanie, opowiadanie historyjek, teatrzyk, granie na instrumencie, śpiew itd. W swobodny, naturalny sposób, całkowicie nieświadomie dziecko w działaniach twórczych bezpiecznie wyraża tłumione dotąd emocje, zwłaszcza lęku, złości i agresji.