Niedziela, 2024-05-12

Imieniny: Dominika, Imeldy

Zadania pedagoga specjalnego.

Zadania pedagoga specjalnego w przedszkolu to:

• Wspieranie dyrektora w zakresie zapewniania aktywnego i pełnego uczestnictwa dzieci w życiu przedszkola oraz dostępności.
  • Prowadzenie badań i działań diagnostycznych w związku z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych                                      i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci w celu określenia: stron, predyspozycji, zainteresowań  i uzdolnień dzieci, przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności  w funkcjonowaniu dzieci, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie dziecka i jego uczestnictwo w życiu przedszkola.
  • Rozwiązywanie problemów dydaktycznych i wychowawczych.
  • Określanie niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych.
  • Opracowanie, ale też realizacja indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego dla dzieci posiadających orzeczenia.
  • Zapewnienie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  • Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z dzieckiem.
  • Dostosowanie sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz jego możliwości psychofizycznych.
  • Dobór metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb dzieci.
  • Rozmowy wspierające z rodzicami, dziećmi, nauczycielami.
  • Współpraca z poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży, dyrektorem, pielęgniarką środowiska nauczania i wychowania lub higienistką szkolną, pomocą nauczyciela, pracownikiem socjalnym, asystentem rodziny, kuratorem sądowym.

Pedagog specjalny przypomina:

Drodzy rodzice

Dzieci w wieku przedszkolnym szczególnie potrzebują ruchu na świeżym powietrzu  codziennie.