KOLOROWE DNI W GRUPIE ,,MOTYLKÓW"

Projekt edukacyjny-  Kolorowe dni w grupie „ Motylków”

WSTĘP

Kolory są nieodłącznym elementem naszego otoczenia. Wpływają na emocje, doznania, rozumienie świata i relacje z innymi. Są elementem wyrazu i nawet mimowolnie stanowią środek komunikacji międzyludzkiej. Umiejętność zabawy kolorami i rozpoznawania ich znaczenia jest jednym z elementów wychowania. W konsekwencji wpływa na wrażliwość, estetykę i rozwój kreatywności.

Znajomość kolorów i umiejętność ich rozpoznawania nie jest wrodzona. Dziecko musi się tego nauczyć. Przeciętne dziecko trzyletnie powinno potrafić rozpoznawać i nazywać poprawnie cztery kolory: czerwony, zielony, żółty, niebieski. W świat kolorów wprowadzamy dziecko powoli i spontanicznie. Nauki kolorów i ich utrwalania uczymy  poprzez zabawę. Ciekawą formą utrwalenia barw są „kolorowe dni w przedszkolu”. Dziecko obserwując przez cały dzień pobytu w placówce jeden kolor, słuchając wierszy, piosenek wykonując prace plastyczne i doświadczając ich wszystkimi zmysłami, na pewno szybko utrwali daną barwę.

Zabawa kolorami jest jednym ze sposobów poznawania świata przez dzieci. Daje możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami, rozwija umiejętność współdziałania, podporządkowania się i obcowania z innymi. Otaczające nas kolory rozwijają myślenie, inteligencję, wyobraźnię.

Cele projektu

Głównym zamierzeniem projektu jest podejmowanie różnorodnych działań dotyczących poznawania, nazywania kolorów, zabaw z kolorami. Działania te będą realizowane podczas  zajęć edukacyjnych .

Cele:

–    utrwalanie umiejętności rozpoznawania kolorów;

–    stymulowanie rozwoju i inspirowanie twórczych działań dzieci;

–    stworzenie atmosfery radosnych przeżyć i wesołej zabawy,

–    integrowanie dzieci młodszych i starszych podczas wspólnej zabawy,

–    uwrażliwianie na piękno otaczającego świata,

–    rozbudzanie i ukierunkowanie aktywności dzieci,

–    kształtowanie nawyków zdrowego odżywiania,

–    rozumienie konieczności ochrony przyrody;

–    udział w uroczystościach przedszkolnych.

Czas realizacji:

Projekt edukacyjny „Kolorowe dni w grupie MOTYLKÓW”, będzie realizowany  w kwietniu  i maju  2015 roku, wg ustalonego harmonogramu.

Przewidywane efekty:

Po zakończeniu projektu dziecko:

–    wzbogaci wiedzę przyrodniczo – ekologiczną;

–    będzie rozpoznawać barwy podstawowe;

–    będzie świadome konieczności zdrowego odżywiania;

–    będzie chętnie uczestniczyć w zajęciach  przedszkolnych;

Harmonogram zajęć :

Kolorowe dni w grupie „Motylków”

Nazwa uroczystości

Kolor

Pomoce

16.04.

Nasze uczucia

czerwony

Ubranka w kolorze czerwonym, owoce w kolorze czerwonym, duże serce z kartonu, galaretka w kolorze czerwonym-m (dzieci z numerami nieparzystymi w szatni)

Święto marchewki

i pomarańczki

pomarańczowy